Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie

Autor Wiadomość
Cvbge mężczyzna

Posty: 769
Dołączył: 13 sty 07
Dodane 16-01-2013 19:36 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
W Pekinie też mają ten problem:
http://news.slashdot.org/story…s-air-pollution
http://earthobservatory.nasa.g…ew.php?id=80152

Fajnie byłoby zobaczyć takie zdjęcie dla Krakowa
Axi mężczyzna

Axi
Posty: 3256
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 8 sie 06
Dodane 16-01-2013 20:21 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Wystarczy wziąć zdjęcie z map google i namalować w paintcie szarym sprayem plamę ;). :/ :(

Pozdrawiam :)
Axi

Edytowane przez Axi dnia 16-01-2013 20:21
Marcus mężczyzna

Marcus
Posty: 739
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 14 sie 08
Dodane 16-01-2013 22:03 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
To może gumka w PhotoShopie załatwi problem? ;)
szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 17-01-2013 00:23 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
TUTAJ zdjęcia może nie z kosmosu ale chyba też fajne (znalezione na Brudny Kraków :) )... nie które wyglądają na HDR'y, jeśli nie są kombinowane to istotnie "toniemy w smogu"
Edytowane przez szbiker dnia 17-01-2013 00:31
Versus mężczyzna

Posty: 3088
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 25 mar 07
Dodane 17-01-2013 00:54 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Szbiker, walczysz ze smogiem czy z mgłami?;)
Chcesz oczyścić powietrze w mieście czy osuszyć Kraków z przyległościami?
Owszem, możesz zrobić jedno i drugie ale w takim razie załóż osobny temat, bo strasznie mieszają Ci się zdjęcia!
Mgła to nie spaliny, nie dym!
Dla mnie to też jest ważna sprawa, dlatego proszę, nie używaj argumentów, które można Ci wytrącić z rąk jak dziecku zabawkę.
Spójrz na smog nad Bagnami Biebrzańskimi :o:D

nie bądź nigdy pokorny wobec dumnych ani dumy wobec pokornych


Versus dodał/a następującą grafikę:

Edytowane przez Versus dnia 17-01-2013 08:34
r-tomas mężczyzna

Posty: 1
Dołączył: 17 sty 13
Dodane 17-01-2013 08:20 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Witam wszystkich, wczoraj w internecie znalazłem artykuł o program ograniczenia niskiej emisji palenisk węglowych w Krakowie. Mam nadzieję że smog z nad Krakowa i okolic zniknie, sam przystępuje do tego programu. Znalazłem również artykuł, który może zaciekawić wiele osób, które chcą wymienić stare, węglowe ogrzewanie. Poniżej podaje link do strony internetowej na której znajdują się szczegółowe informacje na temat programu niskiej emisji palenis węglowych w Krakowie oraz wniosek o dofinansowanie z Urzędu Miasta Krakowa:http://www.grzegorzswiadek.pl/…owanie-wniosek. Pozdrawiam
Versus mężczyzna

Posty: 3088
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 25 mar 07
Dodane 17-01-2013 08:49 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
@szbiker
Wbrew pozorom smog nie jest łatwy do sfotografowania. Najlepiej udaje się to przed zachodem Słońca, kiedy nie ma, tak jak o poranku, mgieł:[ !
I nie robi się tego z gór, ale ledwo z takiego wzniesienia(pagórki w Pychowicach są idealne), które pozwala zauważyć rozwarstwienie atmosfery, począwszy od tej na wysokości kilku metrów, poprzez kilkanaście, do kilkudziesięciu. Czyli spojrzenie w poziomie a nie od góry, i to wtedy, gdy smog nie miesza się z, lub też nie jest przykryty przez mgłę. Dwa, tak mi się wydaje, smog nigdy nie jest biały, o ile nie zmiesza się z mgłą w bardzo niskiej dla siebie proporcji. i co?

A! Podobnie ma się sprawa z oddychaniem w temp. poniżej 15 stopni C, nie wydychamy smogu, dymu a parę, chociaż "dymi" jak z parowozu!:D

nie bądź nigdy pokorny wobec dumnych ani dumy wobec pokornych

Edytowane przez Versus dnia 17-01-2013 09:03
Marcus mężczyzna

Marcus
Posty: 739
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 14 sie 08
Dodane 17-01-2013 10:18 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Versus, nie można rozdzielać tych pojęć. Smog jest nierozerwalnie związany z mgłą (niestety). Stąd i jego nazwa...
Natomiast sama mgła, jak na wielu zdjęciach z linku szbiker-a faktycznie smogiem nie jest... Jest za to pięknym zjawiskiem i bardzo fotogenicznym, więc chociaż taki plus naszego położenia w obszarze inwersyjnym ;)
Kocur mężczyzna

Kocur
Posty: 1593
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 15 kwi 06
Dodane 17-01-2013 21:13 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Zdjęcia wrzucone od Szymka to HDR pełną gębą :)
Chyba tylko ja jakiś zacofany i jeszcze p-shopa nie używam ;)


Co do mgły - bez kitu Versus że nie odróżniasz syfu krakowskiego od mgły na Mazurach :):
Wygląda jakbyś rękami i nogami wmawiał że wszystkie czujniki mają złe odczyty, ludzie się duszą świeżym powietrzem a całe miasto tonie codziennie w cudownej mgle :p

MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE

szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 18-01-2013 21:40 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Czyżby PRZEŁOM ?! i pomogły apele, marsze, KAS i jego aktywność (w tym ostatnie konultacje )oraz duże poparcie społeczne dla sprawy ?. Czas pokaże - ruch po stronie marszałka województwa małopolskiego i sejmiku województwa

edit 20.01.2013 17:36
Oglądałem niedawno BEZ KRAWATA w TVP KRAKÓW i bezpośrednią "konfrontację" Pani Ewy Lutomskiej (KAS) z marszałkiem województwa a także przewodniczącym rady miasta i straży miejskiej (swoja drogą podobno wysokość mandatu za palenie "czym popadnie" to "olbrzymia" kwota 120zł :D ). Po tym w jaki sposób Marszałek "lawirował" nad kwestią wprowadzenia zakazu używania paliw stałych w Krakowie i jak odnosił do akcji KAS w najbliższym czasie nie ma chyba co spodziewać się jakiegokolwiek przełomu (zresztą mówił tylko o jakiś odległych datach). Cały czas umniejszał znaczeniu (mówiąc że ilość pyłów pochodzi w 1/3 z komunikacji a 1/3 z palenisk węglowych - co oczywiście jest nieprawdą) i skali tematu - Panu Marszałkowi nie wystarczają te wszystkie zatrważające dane, to co się dzieje za oknem, protesty ,akcje i duże poparcie społeczne (w tym poparcie lekarzy) dla akcji - chce jeszcze referendum :o . Powiedział że sejmik będzie nad wprowadzeniem zakazu głosował no ale zobaczymy...marnie to widzę :| W obecnej sytuacji tylko sejmik jest władny by wprowadzić taki zakaz.
Zastanawia mnie też jeszcze jedna kwestia - jeśli Pan Marszałek deklaruje tak bardzo że jest tak za poprawą sytuacji to czemu sam nigdy nie zaproponował takiego tematu pod głosownie?! i co?
Edytowane przez szbiker dnia 20-01-2013 17:47
pconrad mężczyzna

Posty: 16
Miejscowość: krk
Dołączył: 29 paź 11
Dodane 21-01-2013 12:35 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Żeby dopingowe dyskusje nie zdominowały forum i żeby smogowi oddać należne mu miejsce :)

Polecamhttp://krakow.gazeta.pl/krakow…html#LokKrakTxt
szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 21-01-2013 15:40 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
:) .. tak jest ;) Dobrze że w artykule wspominają o najuboższych mieszkańcach. Jednak niektórzy przeciwnicy wprowadzenia zakazu (ci którzy pala węglem i czym popadnie) pojadą na tym koniku strasząc ludzi i wywołując psychozę "że tuż po wprowadzeniu zakazu ludzie zamarzną bo nie będzie ich stać na drogie paliwo inne niż węgiel". Prawda wygląda natomiast tak że jeśli zakaz wejdzie to z pewnością będzie długi okres przejściowy (około 5-7 lat na dostosowanie instalacji), są programy dofinansowujące ta wymianę (nie tylko te 3 miliny z budżetu miasta!), i na pewno będą programy dofinansowujące najuboższych. Poza tym z wymiany doświadczeń osób używających węgla lub gazu ziemnego do ogrzewania wynika że jego koszty są do siebie ZBLIŻONE
Odwlekając wprowadzenie zakazu mijać będą kolejne dziesięciolecia regularnego podtruwania większości obywateli miasta przez "garstkę" 30 tyś osób i co? która założę się że w większości na pewno nie żyje na skraju ubóstwa
p.s
Myslę sobie też że dobrze by było gdyby służby miejskie zajęły się tymi najuboższymi, informowały o takich czy innych możliwościach dopłat, pomagały w wypełnianiu wniosków by były skuteczne.
Edytowane przez szbiker dnia 21-01-2013 15:52
Versus mężczyzna

Posty: 3088
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 25 mar 07
Dodane 21-01-2013 15:47 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Versus, nie można rozdzielać tych pojęć. Smog jest nierozerwalnie związany z mgłą (niestety). Stąd i jego nazwa...Marcus


Tak Marcusie, "nie można"-a trzeba! O ile chce się być skutecznym i dobrze zrozumianym.
Nazwa, zbitka, skrót "smog" powstała dawno, nie w Krakowie, nie w naszym kraju, miała dużo czasu, by ewoluować, w konsekwencji- stać się synonimem wielu zjawisk i problemów, różnie w różnych miejscach rozumianych. Mieszkałem w trzech miastach z problemem "smogu" i wiem co piszę.
Dwa, daje się pokroić, że szbikerowi i tłumowi protestującemu z przekreślonymi czerwoną farbą słowami "smog", nie chodziło wyłącznie, dokładnie o zjawisko mieszania się zanieczyszczonego powietrza z mgłą jedynie!

Ja nie jestem zwolennikiem rozszyfrowywania zbitki "smog" jako "mgły wzmocnionej przez dym"(za Wikipedią) ale za "dym tworzący mgłę".
Co ciekawe, fotografie, którymi Wikipedia ilustruje zjawisko- bliższe są mojej interpretacji.(foto poniżej)
Ta pierwsza, powoduje, że osoby chcący zaradzić zanieczyszczeniu powietrza w mieście, ilustrują zagrożenie(rozbawiając mnie do łez:D) romantycznymi landszaftami! A one, nie ukazując zagrożenia w postaci właściwej- dezorientują, rozśmieszają właśnie, a w kluczowym momencie, mogą dać powód ośmieszenia stanowiska "eko".
Co nie zmienia faktu, że mieszanka zanieczyszczeń z mgłą jest najmniej fortunną! Jednak trudno o dobre, nie dezorientujące, ukazujące problem w sposób właściwy zdjęcie. Poza tym, jakość powietrza także w dni bez mgły jest dla nas istotna!?i co?

nie bądź nigdy pokorny wobec dumnych ani dumy wobec pokornych


Versus dodał/a następującą grafikę:

Edytowane przez Versus dnia 21-01-2013 15:49
przemo mężczyzna

przemo
Posty: 554
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 31 sie 06
Dodane 21-01-2013 16:42 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
U nas jest i tak nie najgorzej. Kumpel z pracy właśnie wrócił z Chin i podobno w Pekinie skończyła się skala w miernikach tego całego syfu. Oficjalnie podawali jakieś 755μg/m3, a podobno było coś koło 900. Generalnie w powietrzu czuć smród palonej gumy.
szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 21-01-2013 16:52 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Na świecie może nie ale w Europie już tak :)
Ponad to :
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport dotyczących zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Najbardziej narażone na skażenie są kraje 0 najszybszym wzroście gospodarczym, czyli Iran, Indie, Chiny, Pakistan i Mongolia. Najzdrowsze powietrze jest w miastach Kanady i USA. Polska znalazła się na 20. miejscu listy najbardziej skażonych państw. Roczne stężenie PM10 osiąga u nas 33 µg/m3.


a także :

Spośród 65 przebadanych miast w Polsce, tylko 6 mieści się w normie. Pierwsze polskie miasto w raporcie to Gdańsk – pojawia się w jednej trzeciej zestawienia ze średnią 18 mikrogramów na metr sześcienny. Następne w kolejności są Elbląg, Koszalin, Zielona Góra i Olsztyn. Na kolejnej pozycji znalazł się, i tutaj duże zaskoczenie, Wałbrzych.

Pozostałe miasta w Polsce przekraczają normę WHO. Na przykład w Gdyni pył zawieszony osiąga 28 µg/m3, w Warszawie 32 µg/m3, we Wrocławiu 35 µg/m3, a w Katowicach 42 µg/m3.
Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce ma Kraków. Tam roczne stężenie pyłu zawieszonego sięga aż 64 µg/m3 i jest 3,5 razy wyższe niż w Gdańsku.

Więcej
Edytowane przez szbiker dnia 21-01-2013 16:55
Marcus mężczyzna

Marcus
Posty: 739
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 14 sie 08
Dodane 21-01-2013 17:00 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
...na pewno będą programy dofinansowujące najuboższych. Poza tym z wymiany doświadczeń osób używających węgla lub gazu ziemnego do ogrzewania wynika że jego koszty są do siebie ZBLIŻONE
...szbiker


Szbiker, tylko, że np w Kronice ze 3 dni temu z zestawienia, które podawano wynika, że koszty użytkowania ogrzewania na węgiel w stosunku do ogrzewania gazem są o wiele niższe (jeśli dobrze pamiętam, to ok 50%). W programie wystąpiła pani, która ma 2 piece - węglowy i gazowy i korzysta z tego pierwszego, właśnie ze względu na koszty.

Ciężko porównywać różne domy, z różną izolacją do siebie...

Dotacje same ze siebie się nie wezmą. W budżecie i państwa i Krakowa są kolosalne dziury. Z pieniędzy unijnych też coraz mniej będzie na takie akcje.

Jedno to chcieć, a drugie móc.
Mam nadzieję, że się mylę w tym zakresie...
Edytowane przez Marcus dnia 21-01-2013 17:02
szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 21-01-2013 18:46 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Niektórzy w tej dyskusji w forum z linka powyżej podają np.
Post#49 29 Cze 2012 00:40

Witam, troszkę odkopię temat, mianowicie mam zamiar kupić dom i chcę zapytać czy koszt ogrzewania gazem od maja 2011 do maja 2012 - 4700 zł czyli średnia miesięczna ok 400 zł to odpowiednia kwota. Podaję parametry: dom ocieplony, 120m2 do ogrzania, plus piwnica z garażem 90m2 ale tam tylko 1 grzejnik na pół gwizdka. Temperatura ustawiona na sterowniku na stałe 22 st. i tyle jest w całym domu. Piec 5-letni Valliant dwufunkcyjny z zasobnikiem. Oczywiście koszt gazu 4700 zł dotyczy co i cwu (bez kuchenki). Będę wdzięczny za szybką podpowiedź ponieważ muszę się już decydować na kupno - cena atrakcyjna. Pozdrawiam. Położenie Warmińsko-Mazurskie.

Post#50 29 Cze 2012 05:45

Raczej bez problemu zmieścisz się w tej kwocie. Ja w tym okresie zapłaciłem 5,8 tys. ale dom ponad 200m2 użytkowej, docieplona góra (bez garażu i piwnic, a dom na sporej skarpie wiec z jednej strony piwnica jest wysokim parterem). Oprócz c.o. i c.w.u. również dwie stale używane kuchenki gazowe i jeden piekarnik (dwa gospodarstwa domowe). Nastawy 19 noc i 21 dzień.


Wydaje mi się że jak na opłatę za c.w.u i c.o. to jest to kwota porównywalna z tym co musimy zapłacić za węgiel. Tak czy inaczej na pewno nie wychodzi to 50% drożej.

Co do tych dopłat to tak jak już kiedyś wspominałem - na wymianę pieców węglowych mogą posłużyć (oprócz tych marnych ! 3 milionów z budżetu miasta) pieniądze z programu NFOŚiGW o nazwie "KAWKA" o które starają się (nie wiem z jakim zaangażowaniem ) "włodarze miasta" :
Chodzi o program dla gmin pt. "KAWKA - likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii", którego realizację rozpoczyna Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ten projekt przeznaczono 800 mln zł (w skali kraju). Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza w rejonach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych norm stężenia pyłów i innych zanieczyszczeń.

Więcej

Także są nie tylko chęci ale i trochę pieniędzy też jest. Jak dużo ich rzeczywiście będzie zależy od determinacji i starań rządzących miastem (Kraków jest przecież najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce więc sa argumenty by kwota ta była wyższa!)
Chyba jeszcze nie ma wyników tych starań o część tej puli.

Jak piszą w artykule który przytoczył pcconrad :

Bardzo ważna jest też ponadpolityczna walka o większe pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To powinno być teraz przedmiotem lobbingu ze strony wszystkich małopolskich parlamentarzystów. W skrócie: Fundusz ma na likwidację nieekologicznych źródeł ciepła ok. 430 mln na całą Polskę na dwa lata (2013-2014). Według przyjętego obecnie algorytmu, według którego dzieli się te pieniądze na poszczególne miasta, Kraków ma szansę dostać ok. 10-11 mln zł. To niewiele, zważywszy na skalę podwawelskiego problemu. Więcej dostaną miasta śląskie, bo w algorytmie bierze się pod uwagę gęstość zaludnienia, a ta w okolicach Krakowa jest niższa niż wokół miast śląskich.

- Małopolscy parlamentarzyści powinni więc przekonać kierownictwo Funduszu do zmiany zasad wyliczania dotacji - mówi Kazimierz Barczyk. Według niego Kraków mógłby dostać wówczas 30-40 mln zł. Te pieniądze można przeznaczyć na wymianę piecyków, bo zarezerwowane w tegorocznym budżecie 2,8 mln zł to niewiele. W tym tempie wszystkie paleniska likwidowalibyśmy kilkadziesiąt lat


Konkludując :) jak "wywalczona kwota pieniędzy" z Funduszu będzie w posiadaniu miasta i przeznaczą ją w głównej mierze na wymianę pieców wtedy będzie można coś z przekonaniem stwierdzić. Będę czujny ;)
Edytowane przez szbiker dnia 22-01-2013 18:31
przemo mężczyzna

przemo
Posty: 554
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 31 sie 06
Dodane 23-01-2013 13:24 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
U nas jest i tak nie najgorzej. Kumpel z pracy właśnie wrócił z Chin i podobno w Pekinie skończyła się skala w miernikach tego całego syfu. Oficjalnie podawali jakieś 755μg/m3, a podobno było coś koło 900. Generalnie w powietrzu czuć smród palonej gumy.przemo


Zacytowałem sam siebie, ale jest potwierdzenie tego co napisałem
Pekin
Kocur mężczyzna

Kocur
Posty: 1593
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 15 kwi 06
Dodane 23-01-2013 15:30 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
Spoko - gonimy Pekin. Może naszym władzom po prostu się pomyliło, kogo gonić - zamiast patrzeć na miasta np. w Niemczech patrzą na chińszczyznę ;)

MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE

szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 23-01-2013 17:03 RE: Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie
jak tak dalej pójdzie będzie u nich powtórka wielkiego smogu londyńskiego :| .....myślę jednak że autorytarna komunistyczna władza Chin na pewno poradzi sobie z tym problemem i jakby co zatuszuje liczbę zgonów :D .. czarnego angielskiego humoru mi się zachciało :/ :|
Skocz do Forum: