Zobacz Temat
rowerowanie.pl » Jazda dzienna » Sprzęt
Przełaj czy szosa?
Autor Wiadomość
LoveBeer mężczyzna

LoveBeer
Miejscowość: Nowy Targ
Dodane 26-03-2011 21:07 RE: Przełaj czy szosa?
"Posiadanie zaś w pełni sprawnej szosy w odwodzie, jest przedmiotem westchnień wielu niedoinwestowanych kolarz przez okrągły rok." - hehe, coz za 'memorable quote' Versus ;)

ja dazylem do ukladu 2xmtb i 1xszosa - dotarlem do tego i to jest uklad fpytke - 1 mtb wylacznie starty (male straty i zuzycie w najdrozszym z 3 rowerow sprzecie), 2 mtb - trening w terenie + starty w kiepskiej pogodzie (v-ki ! ;)), 3 szosa - wiadomo. jak sie nie startuje przelajow to nie wyobrazam sobie lepszego ukladu (chyba ze jescze jedna szosa ;))

Piwny budda na rowerze.

http://lovebeer.blog.pl
Versus mężczyzna

Miejscowość: Kraków
Dodane 26-03-2011 21:28 RE: Przełaj czy szosa?
Każdy układa swój stan posiadania pod swoje potrzeby. Ja starałem się przedstawić opinię, która byłaby odpowiedzią na pytanie Pirxa. Do ważenia za i przeciw, brałem argumenty, które są właściwe(na ile mogę się domyślać) właśnie jemu.
Holendrowi, mieszkańcowi płaskiego jak naleśnik Mazowsza doradzałbym inaczej.

nie bądź nigdy pokorny wobec dumnych ani dumy wobec pokornych

Edytowane przez Versus dnia 26-03-2011 21:30
Cvbge mężczyzna

Dodane 27-03-2011 09:17 RE: Przełaj czy szosa?
Czy są jakieś różnice w jeździe po asfalcie na przełaju i na "normalnej" szosówce? Chodzi mi o różnice w odczuciach (spowodowane np. trochę inną geometrią ramy itp.). Zakładam, że np. opony są takie same.

Pytam głównie praktyków, którzy jeździli na jednym i drugim.

Jeśli po asfalcie jeździ się tak samo, albo różnice są bardzo małe i dopiero po wielu godzinach jazdy na jednym i drugim można je dostrzec, to jeśli ktoś nie startuje w wyścigach i może mieć tylko jeden rower "kolarkę" to moim zdaniem lepszym wyborem byłby przełaj.

Przedstawiając graficznie zakres warunków do których każdy typ roweru jest przeznaczony i na którym jazda dostarcza frajdę:

(szosa) ----- (lekki teren) ----- (ciężki teren)

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* szosa
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* przełaj
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* hardtail (mtb)
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* full

To wolałbym wybrać przełaj + fulla, bo pokrywa największy zakres :)

Podobny wykres można by zrobić dla "wrażeń z jazdy" - tzn. określić jak bardzo wrażenia z jazdy różnią się pomiędzy różnymi typami rowerów. Myślę, że wyglądał by on podobnie.
Edytowane przez Cvbge dnia 27-03-2011 10:22
Versus mężczyzna

Dodane 27-03-2011 09:59 RE: Przełaj czy szosa?
Czy Pirx ma fulla? Nieopatrznie, z uwagi na brak info, założyłem, że ht.
Cvbge, dorzuć do wykresu jeszcze ht, z opcją cienkich opon.

Cvbge mężczyzna

Dodane 27-03-2011 10:30 RE: Przełaj czy szosa?
Nie wiem - google nie mówi, że ma. Grafika jest poglądowa, nie pod kogoś konkretnego. Ciężko też dokładnie ustalić zakresy, ale chyba nie o to chodzi.

Dodałem hardtaila "mtb", tzn. rower na kołach 26". Pewnie można by dodać więcej wariantów, np. cross 28".

Porównując hardtaila z przełajem można by się rzeczywiście zastanawiać czy warto, w znacznej mierze się pokrywają. Tylko, że ta grafika to przedstawia zakres warunków w których IMO jazda powinna sprawiać największą frajdę. Nie pokazuje tak na prawdę, na ile frajda w lekkim terenie/asfalcie na przełaju różni się od frajdy na hardtailu (a mam nadzieję, że różni się).
Marcin mężczyzna

Marcin
Dodane 27-03-2011 10:39 RE: Przełaj czy szosa?
w moim odczuciu rower 29er

(szosa) ----- (lekki teren) ----- (ciężki teren)

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* szosa
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* przełaj
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* hardtail (mtb 29er)
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* hardtail (mtb)
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* full
Versus mężczyzna

Dodane 27-03-2011 10:48 RE: Przełaj czy szosa?
Nie wiem - google nie mówi, że ma. Grafika jest poglądowa, nie pod kogoś konkretnego. Ciężko też dokładnie ustalić zakresy, ale chyba nie o to chodzi.

Dodałem hardtaila "mtb", tzn. rower na kołach 26". Pewnie można by dodać więcej wariantów, np. cross 28".

Porównując hardtaila z przełajem można by się rzeczywiście zastanawiać czy warto, w znacznej mierze się pokrywają. Tylko, że ta grafika to przedstawia zakres warunków w których IMO jazda powinna sprawiać największą frajdę. Nie pokazuje tak na prawdę, na ile frajda w lekkim terenie/asfalcie na przełaju różni się od frajdy na hardtailu (a mam nadzieję, że różni się). Cvbge

Najlepiej trzymać się tematu.
Pirx natsawia się na zawody mtb, na szosie co najwyżej Trophy, na przełajowym wcale.
Mieszka w Kluczach, zatem teren mieszany, sporo piasku.
Szosa/przełaj ma być drugim rowerem.
Jest przed zakupem!

Dodane dnia 27 marca 2011 10:48:54

Z wykresu wynika, że ht i szosa zamykają interesującą nas skalę. Zwłaszcza ht(nawet 26") z założonymi kołami 28" tarcza/cienkie opony.

Dodane dnia 27 marca 2011 10:57:42

29" owszem, ale jako jedyny rower, a mowa jest o drugim! B):D

Edytowane przez Versus dnia 27-03-2011 11:02
skrzynia mężczyzna

skrzynia
Miejscowość: bikegaraż
Dodane 27-03-2011 11:16 RE: Przełaj czy szosa?

Skrzynia zaś, zdaje się wychodzić z założenia, że Pirx już ma przełajówkę, i rozważa kupno szosy. Ale nie wie, że kilka "myków" może zrobić z przełajówki jako taką szoskę. I kasa zostanie w kieszeni. A tak nie jest.Versus

Nie wydaje mi się, żebym miał jakieś problemy z czytaniem, w pierwszym poście jest wyraźnie napisane:

Załóżmy bardzo hipotetycznie, że chciałbym sobie kupić jedno albo drugie. Pirx

...
Versus mężczyzna

Dodane 27-03-2011 11:50 RE: Przełaj czy szosa?
post nr 541 Skrzyni - "...Sporo przejeździłem na takim sprzęcie i nie widziałem uzasadnienia, żeby kupować kolejny rower w postaci "prawdziwej" szosówki, IMHO byłoby to trochę na siłę..."

Zgadza się Skrzynia, trochę złośliwie i bardzo opacznie zinterpretowałem powyższe zdanie.burak :|

Oczywiście, nie sposób domyśleć się czego tak w istocie potrzebuje Pirx. Być może rower mtb chce mieć w gablocie, gotowy do startu w zawodach, a na drugim rowerze penetrować Jurę. I wtedy- przełaj. Ale bez tych założeń, posługując się czysta teorią- pozostaję przy swoim zdaniu.
Chyba znów udało mi się wywód doprowadzić do absurdu!:|:/

Cvbge mężczyzna

Dodane 27-03-2011 12:06 RE: Przełaj czy szosa?
Dodam jeszcze grafikę dla drugiego aspektu jazdy, tzn. różnic w charakterystyce jazdy:

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* szosa
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* przełaj
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* hardtail (mtb)
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* full
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* holender

Czyli szosa i przełaj, z racji podobnej geometrii, dają podobne odczucia. Hardtail i full to zupełnie co innego niż kolarki, chociaż między sobą są trochę podobne.
Holendra dodałem żeby pokazać, że mimo że też jeździ po asfalcie podobnie jak szosa (więc na grafice "terenowej" byłby w tym samych obszarze), to jednak jest to rower zupełnie innego typu.

Patrząc z tego punktu widzenia, to należałoby sobie wybrać po jednym rowerze z grupy.
LoveBeer mężczyzna

LoveBeer
Dodane 27-03-2011 14:16 RE: Przełaj czy szosa?
Oczywiście, nie sposób domyśleć się czego tak w istocie potrzebuje Pirx. Być może rower mtb chce mieć w gablocie, gotowy do startu w zawodach, a na drugim rowerze penetrować Jurę. I wtedy- przełaj.
Versus

no wlasnie - i jeszcze jedno pytanie - czy docelowo tylko 2 rowery czy w planach moga byc 3 ? bo jak tylko 2 a jeden w gablocie tylko do startow to czy nawet przelaj wystarczy ? np u mnie by nie wystarczyl bo gdzie przelajowka wjezdzac np w gorce ? wiec dla mnie pytanie jest proste - gdzie bedzie wiecej treningow - jesli w terenie to pokusilbym sie nawet o drugiego ht, jesli na szosie to wtedy mozna sie zastanawiac dalej szosa czy przelaj. w kazzdym razie ja tam wychodze z zalozenia ze jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego ;)

Piwny budda na rowerze.

Pirx mężczyzna

Pirx
Miejscowość: Klucze
Dodane 28-03-2011 22:27 RE: Przełaj czy szosa?
Łomatko, ale gigantyczny wątek się zrobił :) Super, kopalnia poglądów i informacji.

Z grubsza odpowiadając - generalnie wszystkie treningi robię na asfalcie, nieliczne tylko w terenie. Kiedys sie po Jurze jeździło wzdłuż i w szerz, ale ile można po tych samych ścieżkach, to zaczynało być nudne. Po tym asfalcie jeżdżę sobie na starym ht, czyli niegdyś startowym Maximie, a zimą lub w okresie przejściowym na frankensteinie - też ht, ale zmontowany ze złomu, na sztywnym widelcu i cienkich oponach z korbą 28/38/48, kaset 8-ka, stalowa rama i pełne błotniki. Zasadniczo skłaniałbym się do szoski, która ma być przede wszystkim treningówka do walenia kilometrów do oporu mojego lub jej. Ew. starty w maratonach szosowych tylko z ciekawości, choć ostatnio dociera do mnie powoli potrzeba odmiany, istotnej. Więc raczej szoska... Hmmm...
spinoza mężczyzna

spinoza
Miejscowość: Kraków - Kliny
Dodane 28-03-2011 22:38 RE: Przełaj czy szosa?
Pirx jak weźmiesz szosę na pewno nie będziesz żałował :).

Połowa niewyczyszczonego błota odpadnie sama.

http://mtb-marathon.pl
LoveBeer mężczyzna

LoveBeer
Dodane 29-03-2011 09:51 RE: Przełaj czy szosa?
Pirx jak weźmiesz szosę na pewno nie będziesz żałował :).spinoza

B)

Piwny budda na rowerze.

Marcin mężczyzna

Marcin
Dodane 29-03-2011 10:05 RE: Przełaj czy szosa?
spinoza, żałować to można mając szosę i ani razu nie wystartować nawet w takim Miechowie.
Pirx, wybierz zdecydowanie dobrą i lekką szosę.
spinoza mężczyzna

spinoza
Miejscowość: Kraków - Kliny
Dodane 29-03-2011 10:33 RE: Przełaj czy szosa?
Hmmm o ile mnie pamięć nie myli to startowałem w nocnym kryterium w Niepołomicach i na czasówce u Sprosa :).

Połowa niewyczyszczonego błota odpadnie sama.

http://mtb-marathon.pl
Rogyuw mężczyzna

Dodane 31-07-2020 10:45 RE: Przełaj czy szosa?
Ja bym wybrał przełaj. Bardziej uniwersalny rower;) Swój kupiłem z tej strony i jestem bardzo zadowolony Dre Rowery
Skocz do Forum: