Zobacz Temat
rowerowanie.pl » Jazda dzienna » Sprzęt
Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Autor Wiadomość
Marcus mężczyzna

Marcus
Miejscowość: Kraków
Dodane 08-03-2013 23:48 Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Jaką aplikację na smartfona polecacie? Myślę o zapisywaniu tras i późniejszej analizie podstawowych parametrów (dystans, przewyższenie, prędkość), przesyłaniu map z trasą, wczytywaniu ich.

Czym się różnią popularne aplikacje w praktyce? Jak to jest z mapami, dokładnością pomiaru (oczywiście poza przypadkami gdy sieć, GPS nawala itp)?
Możecie wymienić co Wam się podoba a co nie podoba w konkretnych aplikacjach?

Którą byście wybrali : Endomodo, Runstatic, Moje trasy (Google), Sports racker czy może jakaś inną?

Z góry dziękuję za porady. Dodam, że nie interesują mnie funkcje treningowe typu moc, interwały itp.
Michnik mężczyzna

Michnik
Dodane 09-03-2013 07:31 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Trek Buddy.
Robisz własne mapki i wgrywasz trasy.
Możesz nawet wyłączyć sieć w telefonie i działa.
To znacznie wydłuża czas pracy na baterii.
Żaden program pobierający mapy z sieci nie zadziała tak długo na smartfonie.
12 godzin ciągłego nawigowania z nagrywaniem śladu to nie problem.
Marcus mężczyzna

Marcus
Dodane 09-03-2013 11:59 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Jeśli chodzi o Trek Buddy, to w pamięci mam opinie chyba o 1 wersji, czyli już starej. Była to właściwie tylko przewijana mapa, bez możliwości zmiany skali itp. Teraz rozumiem to się zmieniło. Jakie widzisz przewagi w stosunku do aplikacji, które wymieniłem, a co jest słabym punktem TB? Czy istnieje możliwość korzystania z niego bez kupowania poszczególnych map (czyli np na bazie google maps)?
Dzięki
Marcin mężczyzna

Marcin
Dodane 09-03-2013 12:25 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Każdy telefon bez systemu może zapisywać tracka. Wystarczy wbudowany gps lub kupić osobno moduł gps.

Do zwykłych telefonów polecam endomondo.jar w załączniku do pobrania.

Do smartfonów w zależności od preferencji i systemu: endomondo, strava, runstatic.

Najgorszy z systemu jest Android. Wiesza się zapis tracka jak ktoś zadzwoni lub napisze sms.
Marcin dodał/a następujący plik:
endomondo-v1-4-9.rar
pe_pawel mężczyzna

pe_pawel
Dodane 09-03-2013 12:27 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Z tych co wymieniłeś to endomondo i inne to są zabawki. Co najważniejsze działają w trybie online - czyli aparat na bieżąco dociąga kolejne kawałki map. Może być to pewną zaletą gdy znajdziesz się w terenie nieplanowanym. Ale ogólnie jest to spora wada. Zwłaszcza za granicą, w terenie gdzie 3G kuleje itd. W mieście fajnie, w górach może być kiszka.

TB jest aplikacją offlinie, czyli mapę musisz mieć. Można je zdobyć na kilka sposobów, podam dwa:
- kupno mapy (compass wydaje mapy papierowe także w postaci TB)
- wygenerowania sobie samemu (wybierasz podkład z wielu dostępnych, określasz skalę i obszar i masz)

Skalowanie w TB jest trochę dziwne, bo mapy są rastrowe. Czyli po prostu masz kilka map i przełączasz się między skalami. Dziwne ale działa.

Natomiast jeśli interesuje Cię tylko zapis trasy to warto kupić logger. Wytrzyma dłużej (np 3 dni jazdy) bez logowania, i oszczędzi komórkę która zawsze w terenie może się przydać.

Dwa Pi Er

Edytowane przez pe_pawel dnia 09-03-2013 12:30
https://picasaweb.google.com/115392661900636433998
mjn mężczyzna

mjn
Dodane 09-03-2013 13:55 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
To wszystko zależy na jaki telefon, ja mam Windows Phone i jak dla mnie jedyną rozsądną opcją jest Runstatic.
Grezi mężczyzna

Grezi
Dodane 09-03-2013 15:04 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Ja używam Trek Buddy i Moje trasy.
Trek Buddy przede wszystkim do nawigowania w terenie. Na niektórych telefonach są problemy z zapisem śladu po wygaszeniu ekranu.
Natomiast do zapisu śladu używam Moje Tasy. Prosty w obsłudze i po wysłaniu do google robi tabelę z podstawowymi parametrami. Wydaje mi się, że lepiej liczy przewyższenia od Endomodo.

[i co?]

Marcus mężczyzna

Marcus
Dodane 09-03-2013 15:15 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Telefonem jest Samsung z Andreoidem. Dzięki za dotychczasowe opinie i czekam na ewentualne inne :). Jako, że jestem zielony (ale bez koszulki) w zakresie aplikacji, nawigacji, to póki co czytam grzecznie :)
Daijvid mężczyzna

Daijvid
Dodane 09-03-2013 17:43 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Tu się ktoś kiedyś pomęczył: http://www.apps-preview.pl/?p=1101
Ale te apki co ja sprawdzałem ( nie wszystkie z tego co powyżej ) nie są zbyt dokładne jeśli chodzi i gps'a - nagrywają co chwilę więc się to rozmywa trochę ( czasami z 1-2 km na 60-100 km trasy ) z licznikiem.
Do jako takiej analizy wystarczą, niektórzy jeszcze później przy użyciu google earth poprawiają wysokości.
Do nawigacji może Ci też podejść Osmand z mapami OSM ( sciąga się i są offline :) ).
Czasami cokolwiek co nagrywa lepiej gpx/tcx ( może dokładniej niż to co wyżej ) a później import do konkretnego 'portalu' ( wydaje się mi, że endomondo jest najpopularniejsze ale pewno się mi tylko wydaje ).
Jeśli chodzi o baterie to sobie posprawdzaj ile ci na gps'ie potrzyma. Mi na starym telefonie przy TB do 6 godzin tylko, więc zakupiłem sobie gps'a na bluetooth ( jakiś pentagrama ) i on odbierał gps'a a TB z nim gadał bo bt i już to dużo dłużej działało.
qnick mężczyzna

Dodane 09-03-2013 21:30 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Świat się kończy - Markus kupił se dżipsa!

Mam nadzieję, że nie zamierzasz używać tego telefonu do zaznaczania punktów na zawody, bo to się może źle skończyć - raz jechałem na zawodach gdzie punkty były z telefonu i to było słabo śmieszne.

Jeśli myślisz o takim usprawnieniu pożyczę Ci Garmina CSX60. Jeśli w urządzeniu GPS jest ozdobnikiem nie ma co liczyć na dokładność, która nie będzie Cię zniesmaczać. Jeśli myślisz o treningach raczej to lepiej kupić licznik typu Holux 260 Pro - ja mam Garmina Edge'a 500 ale odradzam z racji na niezwykłą delikatność.

A jeśli to nie o to chodziło to przepraszam, że się wtrącam.
Marcus mężczyzna

Marcus
Dodane 09-03-2013 22:12 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Daijvid dzięki za porady i link. Widzę, że faktycznie nie będzie to takie łatwe ze względu na niedokładność pomiaru. Cóż będę musiał chyba przetestować coś na żywo.

qnick - świat już się podobno skończył (i to kilka razy), więc postanowiłem skorzystać z tej okazji ;). Jeśli chodzi o wyznaczanie czy znajdowanie pkt kontrolnych to możesz być całkowicie spokojny - zarówno wiem, że to nie ta dokładność, jak i przede wszystkim nie ta frajda i nauka :).
Edytowane przez Marcus dnia 09-03-2013 22:13
qnick mężczyzna

Dodane 10-03-2013 00:58 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Wysokości to tylko z mapy/GoogleEartha albo gps z barometrycznym wysokościomierzem. Nie widziałem jeszcze takiego który z satelity podawałby sensowną wysokość - w zasadzie nie wiadomo dlaczego tak jest.

Przewyższenia z GoogleEartha są niedoszacowane, bo tam mają bardzo uproszczone warstwice.
Daijvid mężczyzna

Daijvid
Dodane 10-03-2013 14:59 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Masz telefon więc darmowe aplikacje i testujesz - może ta niedokładność Cię nie przerazi - nie znam Cię wiec nie wiem czy jesteś fanatykiem czy chodzi Ci tylko o mniej więcej ( to zawsze coś mówi mimo, że lekko nie dokładne ). Dużo ludzi np na Endomondo ma publicznie udostępnione więc możesz na sucho sprawdzić jak wygląda dokładność trasy.
Jak Ci zależy na dokładności to już pewno trzeba iść w nawigacje na rower która potrafi gadać z czujnikami prędkości ( wtedy jedynym problemem jest jak masz policzony obwód koła :) ).
Ale są też rozwiązania do telefonów: https://getsatisfaction.com/endomondo/topics/… - jeśli twój telefon obsługuje Ant+ ( nie wiem czy są na BT ).
A wysokość... no cóż, jak pisał qnick albo nawigacja rowerowa if ma co trzeba.
Marcus mężczyzna

Marcus
Dodane 10-03-2013 17:48 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Jeśli chodzi o przewyższenia, to w sumie mogę je korygować przy pomocy wysokościomierza barycznego z Polara (oczywiście też nie jest super dokładny jeśli zmienia się pogoda).

W każdym razie dziękuję wszystkim za rady. Spróbuję wypróbować ze 2-3 aplikacje.
Oczywiście jeśli jeszcze komuś przyjdą do głowy jakieś uwagi, to chętnie przeczytam.
skorpion mężczyzna

skorpion
Dodane 10-03-2013 18:20 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Ja używam Trekbuddy i jestem zadowolony. Okolice Krakowa mam z Compassu, inne mapy robiłem sam. Niestety Compass ma wysokie ceny, ok. 30zł za mapę.
Telefon jest akurat stary, ale ekonomiczny - ok. 10 godz. na GPS-ie bez problemu, więc zdecydowaną większość wycieczek da się nawigować. Na andoroidzie możesz ten czas podzielić przez 3. Track jest rejestrowany poprawnie i dokładnie.
Jeżeli chodzi o wysokość, to korzystamy z systemu kodowanego i stąd dziwne wskazania. Jeżeli staniesz w miejscu i będziesz obserwował altimetr, to zobaczysz nagłe skoki wysokości. Mając track można go skorygować, ale suma przewyższeń jest z reguły znacznie większa niż w rzeczywistości.
A w nowej wersji TB jest już powiększenie, więc zwykła 50-tka jest całkowicie wystarczająca do zastosowań turystycznych.

Skorpion - bezwzględny i jadowity pogromca agresji na drodze.

Edytowane przez skorpion dnia 10-03-2013 22:05
Grezi mężczyzna

Grezi
Dodane 10-03-2013 19:34 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Z tymi wysokościami, to znów nie tak źle. W większości telefonów jakie miałem pokazuje około +30m do aktualnej. Dużo zależy od modelu telefonu. Np na HTC sumy przewyższeń z Moich Map praktycznie się zgadzały z tym co podawał Golonko na maraton, czy też co sobie policzyłem z map Compass. Czas działania ok 6-8 godzin.
Od niedawna używam samsunga galaxy i tu rzeczywiście jak na razie sumy są wyższe (może jeszcze coś w ustawieniach da się zmienić). Czas działania będzie dłuższy, jeszcze na maksa nie sprawdziłem. Sygnał GPS łapie nawet w pomieszczeniu.
Moje Mapy mają jeszcze odtwarzanie trasy na podkładzie Google Earth.

[i co?]

Axi mężczyzna

Axi
Dodane 10-03-2013 20:13 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
W pomieszczeniu przypuszczam, że łapie A-GPS, a nie czysty GPS, tzn. taki wspomagany informacjami z sieci komórkowej (które stacje bazowe "widzi" Twój telefon).
U mnie różnica w czasie łapania sygnału jest olbrzymia, ze wspomaganiem trwa to ok. 1sek, a bez idzie w minuty :o :/ :(.

Pozdrawiam :)
Axi

KSPO Arrow

http://axi.net.pl
Grezi mężczyzna

Grezi
Dodane 10-03-2013 21:50 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Jest dokładnie jak piszesz. Niemniej jednak starsze telefony nie zawsze sobie z tym radzą. Tu już w domu można uruchomić nawigację/śledzenie a nie stać na zewnątrz i czekać na sygnał. Dodatkowo bez wspomagania, także nieraz w lesie w pochmurny dzień był problem.
Wracając do tematu, dla mnie jest ważne aby aplikacja do śledzenia od razu po zakończeniu miała wyświetlała posumowanie oraz pozwalała na wysłanie tasy na portal. Natomiast w trakcie pracy pozwalała na szybkie pokazanie na mapie gdzie jestem i ewentualne zaznaczenie tego miejsca (np zrobienie fotki).

[i co?]

Marcus mężczyzna

Marcus
Dodane 10-03-2013 22:16 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
I jakie masz wnioski odnośnie takich założeń przy różnych aplikacjach? Rozumiem, że Moja (Twoje?) Mapy Google tutaj się jakoś wyróżniają na plus? To może być przydatne
Grezi mężczyzna

Grezi
Dodane 10-03-2013 23:17 RE: Jaka aplikacja na rower, do chodzenia?
Trek Buddy - do nawigacji po mapach turystycznych. Ślad robi ale całą resztę trzeba robić samemu.
Moje Trasy - Na starcie od razu start zapisu śladu. Mapa jest drugorzędna. Po zakończeniu statystyki na ekranie i do wyboru wysłanie do google, zapis na karcie.
W googlach jest zakładka z trasami oraz arkusz kalkulacyjny ze wszystkimi danymi. Łatwe udostępnianie (książka adresowa z gmaila).
Minusem jest, że wysyła w pliku .kml i jak chcę edytować w gpxedytor to muszę wcześniej zapisany plik w telefonie jeszcze raz przesyłać do komputera.
Programik wybrałem już jakiś czas temu i nie wiem czy teraz endomondo jest lepsze czy gorsze. Proponuje sprawdzić jeden i drugi.

[i co?]

Edytowane przez Grezi dnia 10-03-2013 23:25
Skocz do Forum: