Górskie Informacje

Autor Wiadomość
Kocur mężczyzna

Kocur
Posty: 1593
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 15 kwi 06
Dodane 09-07-2013 20:31 Górskie Informacje
Zakładam nowy wątek - żeby nie zaśmiecać za bardzo Shoutbox'a.

Mam nadzieję że w temacie nie będziemy pisać tylko o złych wiadomościach:


Polski Związek Alpinizmu wydał oświadczenie w sprawie wypadku polskich himalaistów na Gaszerbrum I. Potwierdzono w nim, że jeden z himalaistów, Marcin Kaczkan, poinformował kierownika wyprawy, że Artur Hajzer nie żyje.


W komunikacie wydanym przez PZA czytamy m.in., że dwaj himalaiści wyszli z obozu III w niedzielę 7 lipca. W tym samym dniu Izabela Hajzer, żona polskiego wspinacza, otrzymała SMS od swojego męża, w którym napisał: "Marcin Kaczkan spadł kuluarem japońskim". Jak czytamy w oświadczeniu, od tego czasu nie udało się nawiązać kontaktu z Arturem Hajzerem.


PZA informuje również, że w ciągu najbliższych godzin komunikaty z bazy pod Gaszerbrumami "zweryfikują ostatecznie tę tragiczną wiadomość".


Wyprawa Hajzera i Kaczkana miała dwa cele - Gaszerbrum I (8068 m) oraz Gaszerbrum II (8035 m). Obie góry nieraz były zdobywane jedna po drugiej, bez powrotu do bazy, a jedynie do obozu I



Szkoda że przy każdej takiej okazji w radiu czy telewizji pojawia się masa "ekspertów" twierdzących że na pewno popełniono błąd a najlepiej jakby zostali w domu :[

MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE

Kocur mężczyzna

Kocur
Posty: 1593
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 15 kwi 06
Dodane 25-07-2013 16:53 RE: Górskie Informacje
Lokalne władze przygotowały opiewający na kwotę 7 mln EURO plan kompleksowego remontu tej zabytkowej trasy o wybitnych walorach widokowych

El Caminito del Rey (Nazwa jest zazwyczaj skracana do El Camino del Rey - Ścieżka Króla) to obecnie nieczynny szlak pieszy ciągnący się wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes, nieopodal miejscowości El Chorro, w hiszpańskiej prowincji Málaga.

Dnem wąwozu płynie rzeka Guadalhorce, zaś obie ściany wąwozu stanowią pionowe urwiska skalne osiągające wysokość ponad 100 metrów. Ścieżka Króla prowadzi w większości prawą ścianą wąwozu (prawy brzeg rzeki), po betonowych platformach przytwierdzonych stalowymi wysięgnikami do skały, często na wysokości kilkudziesięciu metrów ponad dnem wąwozu.

Przeciwległa (lewa) ściana wąwozu jest w kilku miejscach przecięta mostami i wykutymi w skale tunelami, którymi wiedzie linia kolejowa.

Zarówno Ścieżka Króla, jak i torowisko kolejowe są obecnie miejscami niedostępnymi dla turystów; przechodzenie tunelami kolejowymi grozi wysokim mandatem, zaś stan techniczny El Caminito w ogóle nie pozwala na przejście osobom nie dysponującym podstawowym sprzętem alpinistycznym.



Full HD plus Full Screen, momentami poczułem się bardzo nieswojo :)
http://www.youtube.com/watch?v=y1Nd1qtk1Go

MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE

Edytowane przez Kocur dnia 25-07-2013 16:54
lukcio mężczyzna

lukcio
Posty: 1144
Miejscowość: kraków
Dołączył: 11 lut 09
Dodane 25-07-2013 17:26 RE: Górskie Informacje
http://portaltatrzanski.com/ak…nicy-ostrzegaja

SIŁA! NIE MA LIPY!

Kocur mężczyzna

Kocur
Posty: 1593
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 15 kwi 06
Dodane 29-07-2013 17:01 RE: Górskie Informacje
Droga do Morskiego Oka - bardzo zatłoczona w sezonie turystycznym - zostanie objęta tym samym systemem, który przestrzega kierowców przed korkami na "zakopiance". W tym rejonie powstaną też dwa ronda.


Każdego roku wybiera się w polskie Tatry około 3 mln turystów. W szczycie sezonu turystycznego ustawiają się kolejki do wejść na szczyty, które na wąskich górskich szlakach są zagrożeniem dla turystów i przyrody. Najpopularniejszym szlakiem po polskiej stronie Tatr jest droga prowadząca do Morskiego Oka. W wakacje czy długie weekendy nad jezioro dociera dziennie 10 tys. ludzi. - To stanowczo zbyt dużo. Należy ograniczyć ruch samochodów kierujących się w ten rejon Tatr, bo wtedy ograniczylibyśmy napływ turystów na samym szlaku - argumentuje Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.


- Taki tłum działa negatywnie na dzikie zwierzęta, choćby niedźwiedzie - dodaje Filip Zięba, który w TPN bada życie tych drapieżników. - Wiemy, że niedźwiedzie przebywają tu często tuż przy szlaku, by z zarośli obserwować turystów. Czekają na chwilę spokoju, by przejść na drugą stronę drogi. Szukają resztek jedzenia. Zdarza się też, że ludzie sami częstują kanapkami małe niedźwiadki. To dla zwierząt może oznaczać wyrok śmierci, bo w ten sposób nauczone szukania pożywienia u ludzi nie potrafią same zdobyć go w górach - dodaje.


Drogowcy już pracują nad systemem, który ma być kontynuacją rozwiązania wprowadzonego na początku ubiegłego roku na "zakopiance". Przy tej trasie ustawiono tablice świetlne informujące o czasie przejazdu pod Tatry główną trasą, a także alternatywnymi drogami. W razie korków kierowca może w porę dowiedzieć się o utrudnieniach i szybciej dotrzeć do Zakopanego objazdem. Tak samo ma być na trasie prowadzącej w rejon Morskiego Oka. Na tablicach będą też wyświetlane informacje o liczbie wolnych miejsc postojowych na parkingach przy drodze prowadzącej nad największe tatrzańskie jezioro.


- Jeśli kierowcy wcześniej zorientują się, jaki tłok panuje przy drodze do Morskiego Oka, może wybiorą się w inny, mniej zatłoczony zakątek Tatr - ma nadzieję dyrektor Skawiński.


By usprawnić ruch w tym rejonie, powstaną też dwa ronda. - W wakacje tworzą się ogromne korki na trasie prowadzącej do Morskiego Oka. Dlatego zdecydowaliśmy o budowie dwóch rond. Jednego na Wierchu Poroniec, gdzie łączy się droga z Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego. Drugiego na Łysej Polanie, które ma upłynnić ruch pojazdów w kierunku Polany Palenica i na Słowację - tłumaczy Andrzej Gąsienica-Makowski, starosta tatrzański. Inwestycja pochłonie około 4 mln zł i będzie realizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Władze TPN i samorządowcy zamierzają też namawiać turystów do korzystania z transportu zbiorowego. - Parkingi przy drodze prowadzącej w rejon Łysej Polany i Morskiego Oka, po polskiej i słowackiej stronie, mogą pomieścić około 800 samochodów. Dlatego lepszym rozwiązaniem, tańszym i bardziej ekologicznym jest skorzystanie z autobusów - przekonuje Gąsienica-Makowski.



jak oni w wakacje chcą ronda budować to dopiero korki będą ...

MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE

Edytowane przez Kocur dnia 29-07-2013 17:02
Kocur mężczyzna

Kocur
Posty: 1593
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 15 kwi 06
Dodane 13-08-2013 16:25 RE: Górskie Informacje
Dwóch turystów kąpiących się Czarnym Stawie zauważyli inni turyści i natychmiast powiadomili straż graniczną.

Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce, jeden z mężczyzn leżał na brzegu i zwijał się z bólu. Okazało się, wychodząc z wody, poślizgnął się na kamieniu i wybił bark. Strażnicy skontaktowali się z ratownikami TOPR.
Pechowego pływaka odtransportowano śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala. Jeden z mężczyzn jest mieszkańcem Malborka, drugi przyjechał z Rybnika. Mają po 25 lat.



Powinien idiota za ten helikopter zapłacić z własnej kieszeni jak na Słowacji :[

MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE

Versus mężczyzna

Posty: 3088
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 25 mar 07
Dodane 13-08-2013 16:33 RE: Górskie Informacje
Rety! Kocurze, przestaw przysłowiową wajchę! Korzystaj! Pluskaj! Ludziom w naszej "opłakanej" sytuacji- ewentualne "pokuty"(by pozostać w klimacie w/w Słowacji) umarzają! B)

nie bądź nigdy pokorny wobec dumnych ani dumy wobec pokornych

mandraghora kobieta

mandraghora
Posty: 1420
Miejscowość: KRK
Dołączyła: 12 lip 11
Dodane 13-08-2013 20:24 RE: Górskie Informacje
Powinien idiota za ten helikopter zapłacić z własnej kieszeni jak na Słowacji :[ [/quote]

za wszystkie akcje ratunkowe powinno się płacić z własnej kieszeni. Kto idzie w góry ten się ubezpiecza. A przez idiotów TOPR nie ma nawet na bandaże :[

P.S. Dzisiaj znowu dwóch alipinstów zginęło pod Blankiem...
szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 13-08-2013 23:15 RE: Górskie Informacje
....

za wszystkie akcje ratunkowe powinno się płacić z własnej kieszeni. Kto idzie w góry ten się ubezpiecza. A przez idiotów TOPR nie ma nawet na bandaże :[

P.S. Dzisiaj znowu dwóch alipinstów zginęło pod Blankiem...mandraghora


Nie zgadzam się z tym.....sami ratownicy mówią:
Kilkaset akcji przeprowadzili od początku tego roku ratownicy z GOPR i TOPR. Kilkadziesiąt z nich dotyczyło poszukiwań osób, które zabłądziły w górach. Ratownicy przyznają, że te interwencje są bardzo kosztowne; ich zdaniem kosztami jednak nie można obarczać turystów.


oraz chyba co najistotniejsze:

...Według niego karanie turystów za nieuzasadnione wezwania ratownicze w górach mogłoby spowodować, że ci, którzy by potrzebowali pomocy, obawialiby się wezwania ratowników górskich. Mogliby przy tym ryzykować np. "samodzielnym zejściem z gór".
Podobnego zdania jest wieloletni ratownik, poseł PO Piotr Van der Coghen, ale - jak podkreśla - problem warto w jakiś sposób rozwiązać. - Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż by się wydawało i tu nie ma prostego rozwiązania. Z punktu widzenia ludzi, którzy nie chodzą po górach, sprawa jest jasna. Jeśli ktoś idzie gdzieś i ryzykuje, a później oczekuje ratunku, to powinien być odpowiedzialny za to, co robi. Boję się jednak, że jeśli zostanie wprowadzona odpłatność za akcję, to będzie więcej tragedii - zaznaczył w rozmowie z PAP.

!!

Całość
Edytowane przez szbiker dnia 13-08-2013 23:20
Kocur mężczyzna

Kocur
Posty: 1593
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 15 kwi 06
Dodane 13-08-2013 23:35 RE: Górskie Informacje
Jak widzę "poseł" to przestaję czytać dalej ;)


Było wiele wywiadów z Janem Krzysztofem - szefem TOPR'u.

Gość w każdym wywiadzie podkreślał że walczą już od lat o model Słowacki bądź Alpejski - gdzie turysta kupuje za grosze ubezpieczenie i ma święty spokój.


EDIT:

Piotr Van der Coghen to fajna postać - jak był szefem grupy Jurajskiej doprowadził do tego że zaufanie do ratowników było w okolicy zera ... absolutnego...
Wystarczy poczytać fora speleologiczne i posty sprzed kilku lat.

MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE

Edytowane przez Kocur dnia 13-08-2013 23:39
szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 13-08-2013 23:45 RE: Górskie Informacje
To przeczytaj cały artykuł bo nie tylko ten wieloletni ratownik którego dyskredytujesz tak uważa.
p.s
Za swoją pracę w ratownictwie górskim odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[4]. Wyróżniony m.in. Medalem Za Zasługi dla Policji, Medalem Za Zasługi Dla Ochrony Przeciwpożarowej, Medalem Za Zasługi Dla Kultury Fizycznej, odznakami przyznawanymi przez władze samorządowe i organizacje branżowe. Brał udział w akcji ratowniczej na terenie hali Międzynarodowych Targów Katowickich – został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę[5].

Więcej
Edytowane przez szbiker dnia 14-08-2013 00:47
mandraghora kobieta

mandraghora
Posty: 1420
Miejscowość: KRK
Dołączyła: 12 lip 11
Dodane 14-08-2013 08:46 RE: Górskie Informacje
....

za wszystkie akcje ratunkowe powinno się płacić z własnej kieszeni. Kto idzie w góry ten się ubezpiecza. A przez idiotów TOPR nie ma nawet na bandaże :[

P.S. Dzisiaj znowu dwóch alipinstów zginęło pod Blankiem...szbiker


Nie zgadzam się z tym.....sami ratownicy mówią:
Kilkaset akcji przeprowadzili od początku tego roku ratownicy z GOPR i TOPR. Kilkadziesiąt z nich dotyczyło poszukiwań osób, które zabłądziły w górach. Ratownicy przyznają, że te interwencje są bardzo kosztowne; ich zdaniem kosztami jednak nie można obarczać turystów.


(...)mandraghora


Ale to nie turyści płacą, ale firmy ubezpieczeniowe...
Ubezpieczenie NNW w cenie biletu do TPN. Koszt - przy takiej ilości pewnie jakiś 1zł, a dla TOPRu w końcu finansowy oddech. Jakoś na Słowacji i w Alpach nie mają takich obaw i wszystko funkcjonuje jak należy
lukcio mężczyzna

lukcio
Posty: 1144
Miejscowość: kraków
Dołączył: 11 lut 09
Dodane 14-08-2013 08:57 RE: Górskie Informacje
Jak jeździmy w Tatry na Słowację to chłopaki kupują ubezpieczenie za 1,33 eur/os/dzien, w tym jest 10 000 euro na koszty akcji ratowniczej HZS. Myślę, że nawet nie ma co dalej rozwijać tego tematu.

Może gdyby wprowadzono u nas tego typu rozwiązanie to ludzie zaczęliby trochę myśleć przed ruszeniem na szlak w sandałach tak jak to u nas często bywa?

SIŁA! NIE MA LIPY!

szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 14-08-2013 09:13 RE: Górskie Informacje
Przecież m .in. z ceny biletu sa właśnie opłacane akcje. Na nie idzie też kasa z budżetu państwa (czyli z naszych wspólnych pieniędzy). W dalszym ciągu popieram to co zostało powiedziane w tym artykule i zdania nie zmienię. Jeśli wprowadzą odpłatność za akcje będzie więcej tragedii
Edytowane przez szbiker dnia 14-08-2013 09:15
mandraghora kobieta

mandraghora
Posty: 1420
Miejscowość: KRK
Dołączyła: 12 lip 11
Dodane 14-08-2013 09:15 RE: Górskie Informacje
(...) Jeśli wprowadzą odpłatność za akcje będzie więcej tragediiszbiker

to samo mówiono jak wprowadzono opłaty za nieuzasadnione wezwanie karetki. I jakoś ludzie nie umierają na ulicach.

Mi się po prostu średnio podoba, żeby z mojej ciężkiej pracy finansowano niefrasobliwość debili, którzy postanowili się pokąpać w Czarnym Stawie lub zaliczyć Rysy w klapkach i z reklamówką.
szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 14-08-2013 09:50 RE: Górskie Informacje
No własnie w tej kwestii również się chyba nie do końca zgodzimy .... i co?
(...)Z pogotowiem ratunkowym problemy zaczęły się od chwili, gdy zmieniły się zasady finansowania służby zdrowia. Nie wiem, czy wypadki śmiertelne związane z nieudzieleniem pomocy przez pogotowie są gdzieś przez kogoś oddzielnie ewidencjonowane (...), ale wydaje się, że było ich sporo, o wiele za dużo niżby miało chodzić o przypadkowe zbiegi okoliczności, przypadki zazwyczaj nie do uniknięcia.
Problem zaczął się ostro objawiać, gdy uznano iż zbyt wiele jest niepotrzebnych przypadków wezwania pomocy, co powoduje wymierne straty materialne i tak niezbyt dobrze finansowanego pogotowia. Skutkiem był strach dyspozytorów przed wysłaniem karetki w sytuacji, gdyby po jej dotarciu na miejsce okazało się to nieuzasadnione. Niebagatelną rolę odegrały też dawne bardzo negatywne przyzwyczajenia ludzi, gdy zupełnie nie liczono się z kosztami akcji ratunkowych, także i tych zbędnych. Od czasu wprowadzenia opłaty karnej za nieuzasadnione wezwanie pogotowia, oraz jakiejś odpowiedzialności (czy także materialnej) dyspozytorów tych karetek – mamy po prostu ciąg zdarzeń często związanych ze śmiercią chorego na skutek niewysłania lub zbyt późnego wysłania karetki ratunkowej. Dochodziło w tej sprawie do absurdów, jak na przykład znana sprawa śmierci człowieka z powodu odmowy wysłania karetki do ofiary wypadku przez dyspozytorkę, która tłumaczyła się potem, że nie wysłała zespołu ratunkowego, bo osoba dzwoniąca, wzywająca pogotowie przez telefon była „zbyt spokojna”. Był także cały szereg przypadków wożenia pacjenta godzinami od szpitala do szpitala, z których żaden nie chciał tego pacjenta przyjąć (po likwidacji tzw. „ostrych dyżurów”).

Okazało się, że strach przed nieuzasadnionym wysłaniem karetki, czyli obawa przed ewentualnym zbędnym kosztem kilkudziesięciu złotych może być większa – niż obawa przed odpowiedzialnością karną a zwłaszcza moralną za śmierć człowieka z powodu nieudzielenia mu pomocy (...)
etc.
Edytowane przez szbiker dnia 14-08-2013 10:28
MiśQ mężczyzna

MiśQ
Posty: 3409
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 13 sty 06
Dodane 14-08-2013 10:40 RE: Górskie Informacje
Mi tylko brakuje takiej budki z ubezpieczeniami na miejscu skąd ruszamy.
Gdyby przy każdym "wejściu" na szlak była taka budka było by by inaczej.

Grunt to nie przemęczać się!
Nie hamuj k...!! :)

Ucik mężczyzna

Ucik
Posty: 204
Dołączył: 27 lis 12
Dodane 14-08-2013 13:46 RE: Górskie Informacje
Mi tylko brakuje takiej budki z ubezpieczeniami na miejscu skąd ruszamy.
Gdyby przy każdym "wejściu" na szlak była taka budka było by by inaczej.MiśQ

A ja uważam, że z ubezpieczenia korzystali by tylko rozważni i rozsądni turyści, u taterników odsetek byłby może troszkę większy. Ci wszyscy klapkowi, i inne durnie pewnie olali by taką możliwość.
Ubezpieczenie powyżej wymienione wynosi około 6 zł/osobodzień. Koszt wejścia do TPN dla osoby dorosłej wynosi 4 zł, z tego 60 gr. wpada na konto TOPR, a i tak sporo osób myśli jak by tutaj wejść nie płacąc.

Przy czym kretyni, którzy wchodzą na Świnicę w klapkach a potem skręcają sobie nogę i nie są w stanie zejść więc wzywają TOPR należą do trochę innej grupy osób niż rodzina (Kretynów?), która poszła sobie na Orlą zmęczyła się trochę i wzywa TOPR ponieważ jej się NIE CHCE schodzić. I zwalczać takie postępowania trzeba różnymi środkami.
Kocur mężczyzna

Kocur
Posty: 1593
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 15 kwi 06
Dodane 14-08-2013 14:06 RE: Górskie Informacje
Odsetek płacących byłby 99%.

Rok temu z Chopoka ściągali chłopaka co sobie nogę na nartach złamał - dostał rachunek na około 400 ojro (transport plus opatrunek).
Pisali w gazetach jak wielce była rodzina oburzona że musiała płacić za pomoc.

Kilka takich akcji i każdy nawet w klapkach zapłaci.


Post Lukcia zamyka sprawę - niecałe 2 euro/dzień to mniej niż piwo w schronisku.

MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE

szbiker mężczyzna

szbiker
Posty: 2370
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 29 kwi 09
Dodane 14-08-2013 15:12 RE: Górskie Informacje
Odsetek płacących byłby 99%.
..Kocur

już to widzę jak wszyscy polscy turyści pędzą i wykupują ubezpieczenia :D
Nasi południowi sąsiedzi nie mają dobrych doświadczeń z polskimi turystami. W ciągu ostatnich trzech lat słowaccy ratownicy udzielili w swoich górach pomocy ok. 30 polskim obywatelom. Polacy byli transportowani śmigłowcem do szpitali. - Większość z nich nie posiadała ubezpieczenia - mówi Pavol Sveton, rzecznik prasowy słowackiego lotniczego pogotowia ratunkowego. Zwykłe ubezpieczenie górskie kosztuje zaledwie 2 zł za jeden dzień. Obejmuje akcję ratunkową w górach i transport śmigłowcem do szpitala. Okazuje się jednak, że 2 zł to zbyt wiele. Polscy turyści i narciarze winni są słowackiemu pogotowiu lotniczemu ponad 2,5 mln koron słowackich, czyli prawie 83 tys. zł za akcje z udziałem śmigłowca.

:D
Edytowane przez szbiker dnia 14-08-2013 15:15
MiśQ mężczyzna

MiśQ
Posty: 3409
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 13 sty 06
Dodane 14-08-2013 15:28 RE: Górskie Informacje
Szymek, a ja właśnie sądzę, że z biegiem czasu ludzie by się ubezpieczali. Wystarczy trochę edukacji i kretynów było by mniej zwłaszcza w górach.
Bodajże w listopadzie kiedy wchodziliśmy po śniegu na Rysy wycofywało się spod żlebu Rysy dwóch matołów w "adidaskach".

Grunt to nie przemęczać się!
Nie hamuj k...!! :)

Skocz do Forum: