Suplementacja - jak to jest?

Autor Wiadomość
koval mężczyzna

koval
Posty: 15
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 27 maj 10
Dodane 04-12-2011 00:42 RE: HMB
A co sądzicie o HMB,
Ja stosowałem cały ubiegły sezon, jednak 'chyba' bez rezultatów.
Placebo?
furman mężczyzna

furman
Posty: 3215
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 9 sty 06
Dodane 04-12-2011 10:51 RE: Suplementacja - jak to jest?
Przyznam się, że nie traktuję poważnie deklaracji typu, że jadłem to czy tamto i to przynosi takie czy takie efekty albo nie przynosi ich wcale. Suplementację rozważamy w kontekście solidnego aczkolwiek amatorskiego treningu. Jeśli ktoś (Michał) poważnie podchodzi do tej zabawy i chce być coraz szybszy to należy zadbać o wszystkie szczegóły. Liczy się treningi, regeneracja, właściwa dieta, suplementacja, odpowiedni sprzęt i wiele wiele innych czynników, o których nie piszę. Tylko połączenie tych wszystkich składowych w odpowiednią całość może przynieść właściwe efekty.

Dlatego uważam, że rozsądna suplementacja jest jak najbardziej na miejscu.
lukcio mężczyzna

lukcio
Posty: 1144
Miejscowość: kraków
Dołączył: 11 lut 09
Dodane 04-12-2011 11:19 RE: Suplementacja - jak to jest?
Furman, a czymże jest więc ta rozsądna suplementacja, jak nie przefiltrowaniem tego co faktycznie działa, a tego co jest placebo do wyciągania pieniędzy? Temat jest trudny, bo mało kto ma na tyle szeroką wiedzę, żeby wyciągnąć idealne wnioski, dlatego moim zdaniem istotne są informacje od osób, które miały okazję co nieco przetestować na sobie.

Niemniej z opinią Pirxa się nie zgadzam. Białko a BCAA to zupełnie co innego i jedno nie wyklucza drugiego. Co do białka, a raczej gainera (białko+węglowodany) mam sceptyczny stosunek, natomiast BCAA daje bardzo dobry efekt.

SIŁA! NIE MA LIPY!

Edytowane przez lukcio dnia 04-12-2011 11:21
spootnick mężczyzna

spootnick
Posty: 583
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 30 maj 08
Dodane 04-12-2011 13:31 RE: Suplementacja - jak to jest?
Działają na pewno specyfiki do regeneracji typu hormon wzrostu i poprawiające parametry krwi jak Erytropoetyna :p
furman mężczyzna

furman
Posty: 3215
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 9 sty 06
Dodane 04-12-2011 15:19 RE: Suplementacja - jak to jest?
Lukcio - naukowcy wyposażenie w odpowiednią aparaturę, wiedzę oraz osoby do testów głowią się nad takimi sprawami i sami z sobą nie są zgodni. Czymże wobec tego jest nasza "wiedza" oparta na subiektywnych odczuciach po kilkumiesięcznym spożywaniu jakiegoś konkretnego specyfiku. Dlatego stwierdzenia typu, że Sis jest ok, a Winner jest be, albo wręcz obydwa są jak kakao puszczam mimo uszu.

Wierzę natomiast w pracę od podstaw. Aby coś osiągnąć trzeba zająć się tym kompleksowo i w miarę możliwości jak najbardziej profesjonalnie. Sukces jest wynikiem wielu drobnych i bardzo drobnych składowych. Warto zadbać o wszystkie.
spinoza mężczyzna

spinoza
Posty: 1411
Miejscowość: Kraków - Kliny
Dołączył: 7 sie 06
Dodane 04-12-2011 21:15 RE: Suplementacja - jak to jest?
Lukcio - składnikami białek są także aminokwasy rozgałęzione łańcuchowo czyli BCAA.

Koval - czego oczekiwałeś od HMB ??

Połowa niewyczyszczonego błota odpadnie sama.

Jacekddd mężczyzna

Jacekddd
Posty: 520
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 23 paź 09
Dodane 04-12-2011 23:39 RE: Suplementacja - jak to jest?
Spinoza - domyślam się, że chciał żeby coś mu po tym HMB urosło i albo nie urosło albo urosło nie to co chciał ;-)


Jacek

Quest XS, Kross, Merida

delikt mężczyzna

delikt
Posty: 22
Dołączył: 11 paź 08
Dodane 06-12-2011 00:12 RE: Suplementacja - jak to jest?
Wedlug mojej najlepszej wiedzy, HMB jest raczej antykatabolikiem i kulturysci uzywaja go zazwyczaj w cyklach redukycjnych, to jest na rzezbe jako ze wykazuje silne dzialanie termogeniczne - spalajace tluszcz. W swiecie sportu opinie na temat HMB sa bardzo podzielone, choc mozna zauwazyc ze wielu "pakerow" jednak uzywa tego srodka. Z wlasnego doswiadczenia na silowni i na bicyklu moge zaryzykowac opinie ze BCAA to srodek fundamentalny i podstawowy i raczej w jego wypadku nie ma mowy o efekcie placebo jako, ze naprawde przyspiesza regeneracje rowniez po stricte tlenowo - wytrzymalosciowych treningach.
Pirx mężczyzna

Pirx
Posty: 663
Miejscowość: Klucze
Dołączył: 16 maj 07
Dodane 08-12-2011 10:06 RE: Suplementacja - jak to jest?
A po czym to przyspieszenie poznać? Ja nic nie czułem. Objawu, że po ciężkim treningu dziś, po którym zażyłem BCAA, jutro mogłem znów napierać, nie zauważyłem. Coś mi się tam wydawało, ale najbliższa górka brutalnie to weryfikowała :) Bo to raz przerwałem trening z tego powodu, że pomimo dobrego samopoczucia regeneracji (z BCAA i bez niego) nie było. Musi upłynąć pewien czas niezbędny na regenerację zarówno zniszczonych mięśni jak i na uzupełnienie wyczerpanych zasobów glikogenu mięśniowego. Tak naprawdę najlepiej na regenerację wpływa hormon wzrostu. Czyli spać jak najdłużej :)
Jeśli regeneracja trwa np. 48 godzin bez BCAA, a po nim 43 godziny, to jaka to różnica dla praktyki trenigowej? Te 3-5 godzin to czas, żeby białko zostało strawione i wchłonięte i według mnie o takim czasie przyspieszenia regeneracji można mówić. Biorąc BCAA skracamy ten czas "obróbki enzymatycznej", natomiast na właściwą odbudowę uszkodzonych mięśni, czyli procesy jakie się dzieją w organizmie na poziomie komórkowym nie mamy wpływu, bądź wpływ ten jest znikomy. Pewne rzeczy muszą po prostu potrwać. Biorąc BCAA dajemy organizmowi budulec "na tacy" i tu się zgadzam, ale czy śmieszne 7-10 gramów na kilkadziesiąt kilogramów mięśni jakie każdy z nas ma robi różnicę? Gdzieś czytałem, że owszem, BCAA ma wpływ, ale w dawkach przekraczających kilkakrotnie te zalecane przez producentów...
Edytowane przez Pirx dnia 08-12-2011 11:06
mandraghora kobieta

mandraghora
Posty: 1420
Miejscowość: KRK
Dołączyła: 12 lip 11
Dodane 10-12-2011 23:08 RE: Suplementacja - jak to jest?
jaki izotonik zamiast isostara (i piwa? ;-))
Leslaw mężczyzna

Leslaw
Posty: 3705
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 19 lip 06
Dodane 11-12-2011 10:14 RE: Suplementacja - jak to jest?
Gdy parę lat temu zaczynałem zabawę w treningi a był to rok 2007, nie miałem żadnej wiedzy na temat suplementacji. Rozpocząłem wtedy treningi specjalistyczne i niestety przyniosły one efekt odwrotny od zamierzonego. Wynikało to z tego, że regeneracja nie nadążało za cyklem treningów a pod koniec roku zauważyłem że zjadło mi mięśnie.

Od 2009 roku moje podstawowe menu to:
przed treningiem- BCAA, Kreatyna/ w zimowym okresie budowania siły/, L-Karnityna/ we wiosennym okresie zrzucania wagi/
po treningu- BCAA, L-Glutamina, vit C, Q10, magnez, gainer/ Winner 14 lub inne/
Niezależnie od tego czy mam treningi czy też nie to zielona herbata w kapsułkach i magnez.

Przed zawodami- BCAA, AAKG, zielona herbata, Tribusteron/okazyjnie/
po zawodach- jak po treningu + witaminy z minerałami Vitamin Plus

Choć zapewne mogę się gdzieś mylić, ale dzięki takiej suplementacji nawet po ciężkich maratonach na dystansie Giga mogłem juz na trzeci dzień wykonywać ciężkie treningi.
Edytowane przez Leslaw dnia 11-12-2011 10:17
pocio mężczyzna

pocio
Posty: 3929
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 4 wrz 06
Dodane 11-12-2011 14:34 RE: Suplementacja - jak to jest?
jaki izotonik zamiast isostara (i piwa? ;-))mandraghora


a to czytałaś?

połowa problemów odłożonych rozwiązuje się sama
pozdrawiam naczelny bleblak pocio

furman mężczyzna

furman
Posty: 3215
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 9 sty 06
Dodane 11-12-2011 14:59 RE: Suplementacja - jak to jest?
A po czym to przyspieszenie poznać? Ja nic nie czułem. Objawu, że po ciężkim treningu dziś, po którym zażyłem BCAA, jutro mogłem znów napierać, nie zauważyłem. .Pirx


BCAA to nie cudowny środek. Takie istnieją ale nie są dozwolone :p
Naprawdę wierzysz, że TO czuć. Tak od razu na drugi dzień?
Axi mężczyzna

Axi
Posty: 3256
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 8 sie 06
Dodane 11-12-2011 15:05 RE: Suplementacja - jak to jest?
Jeśli regeneracja trwa np. 48 godzin bez BCAA, a po nim 43 godziny, to jaka to różnica dla praktyki trenigowej?Pirx

Wbrew pierwszemu wrażeniu, po przemyśleniu tematu w sumie nie taka mała różnica. Zakładając hipotetycznie, że w tygodniu treningi możesz robić zawsze o tej samej porze, powiedzmy, że 18:00 i trwa 2h. Robiąc cięższy trening we wtorek w zależności od 43h vs 48h następny trening na którym będziesz już zregenerowany możesz zrobić albo w czwartek po 15:00 (więc typowa pora 18:00 się łapie), albo w czwartek po 20:00, zatem robiąc go o 18:00 będziesz nie w pełni zregenerowany.
Nie wiem czy tak jest jak napisałeś, ale wychodząc od takiego założenia (43/48h) dochodzi się do wniosku, że to ma znaczenie :).

Pozdrawiam :)
Axi

Edytowane przez Axi dnia 11-12-2011 15:05
mandraghora kobieta

mandraghora
Posty: 1420
Miejscowość: KRK
Dołączyła: 12 lip 11
Dodane 11-12-2011 18:27 RE: Suplementacja - jak to jest?
jaki izotonik zamiast isostara (i piwa? ;-))pocio


a to czytałaś?mandraghora

nie znalazłam :) Dzięki Pocio!
zdradzisz faworyta? ;-)
Edytowane przez mandraghora dnia 11-12-2011 18:31
pocio mężczyzna

pocio
Posty: 3929
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 4 wrz 06
Dodane 11-12-2011 21:04 RE: Suplementacja - jak to jest?
jak pisałem to był Enervit.
Aktualnie jeździłem na IzoPlus Olimpu bo poprawili smak.
A w przyszłym sezonie?
Pewnie najtańszy, który nie będzie powodował ubocznych skutków.

połowa problemów odłożonych rozwiązuje się sama
pozdrawiam naczelny bleblak pocio

lukcio mężczyzna

lukcio
Posty: 1144
Miejscowość: kraków
Dołączył: 11 lut 09
Dodane 11-12-2011 22:27 RE: Suplementacja - jak to jest?
W kwestii izotoników polecam ten artykuł:
http://bieganie.mauser.com.pl/…oshee-powerade/

Ja stosuję IzoPlusa bo wychodzi mnie najtaniej.

SIŁA! NIE MA LIPY!

Kocur mężczyzna

Kocur
Posty: 1593
Miejscowość: Kraków
Dołączył: 15 kwi 06
Dodane 11-12-2011 23:06 RE: Suplementacja - jak to jest?
IzoPlus jest faktycznie relatywnie tani - ale z tej analizy wynika że jakościowo to przeciętniak :)


ps - sam go piję bo jestem sknera :D

MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE

mandraghora kobieta

mandraghora
Posty: 1420
Miejscowość: KRK
Dołączyła: 12 lip 11
Dodane 12-12-2011 08:52 RE: Suplementacja - jak to jest?
(...)
Pewnie najtańszy, który nie będzie powodował ubocznych skutków.pocio

skutki uboczne czyli? będę wyglądać jak koks ? ;-)
Pirx mężczyzna

Pirx
Posty: 663
Miejscowość: Klucze
Dołączył: 16 maj 07
Dodane 12-12-2011 17:10 RE: Suplementacja - jak to jest?

(...)
Nie wiem czy tak jest jak napisałeś, ale wychodząc od takiego założenia (43/48h) dochodzi się do wniosku, że to ma znaczenie :).Axi


Możliwe, ale mój organizm chyba jest jakiś dziwny :D Zupełnie nie zauważam efektów suplementacji, a regeneracja trwa ile chce, czyli tyle ile musi, niezależnie od tego czy było BCAA przed, w trakcie czy po treningu. Nawet na kofeinę nie reaguję, po 600mg nadal chce mi się spać.

Możliwe, że obiektywne badania mogą coś wykazać, ale póki co ja nic nie czuję.
Edytowane przez Pirx dnia 12-12-2011 17:17
Skocz do Forum: