MTB Maraton Dąbrowa Górnicza 2015
Dodał(a): Ireneusz Łuczak Troll
28 września 2015

Kto draftinguje ten żyje

19 września odbyła się już przedostatnia edycja MTB Skandii w tym roku. Tym razem jedna z najpopularniejszych imprez rowerowych w Polsce zawitała po raz kolejny do Dąbrowy Górniczej. Pomimo nocnych opadów trasa była w pełni przejezdna, a uczestników wyścigu przywitało słońce.

Trasa biegła wokół zespołu zbiorników wodnych, dominowały szybkie asfalty, szutry i leśne ścieżki. Słabą stroną był dramatyczny brak przewyższeń, który skutkował zawrotnymi jak na MTB średnimi prędkościami. Na dystansie Medio tj. 68 km zwycięzca osiągnął blisko 31 km/h. Pozostałe dystanse to Mini 39 km i GrandFondo 89 km. W zawodach wzięło udział przeszło 1000 osób.

Zwycięzcą najdłuższego dystansu został seryjnie wygrywający w tym cyklu Andrzej Kaiser z czasem 2h 58 min., średni dystans wygrał Paweł Bober – czas 2h 12 min., obaj z Euro Bike Kaczmarek Electric Team. Najkrótszą trasę pierwszy pokonał Daniel Pepla z Renault Team poświęcając jej 1h i 8 min.

Początek i koniec wyścigu to długie i płaskie odcinki asfaltowe premiujące moc progową oraz aerodynamiczne sylwetki. Sprzyjało to tworzeniu się pociągów, gdzie lider brał na siebie główne opory, a reszta cieszyła się z 25% mniejszego obciążenia. Wzdłuż zbiorników wodnych prędkości niekiedy przekraczały 40 km/h i nie dla każdego było to tempo do utrzymania.

To co w MTB Skandia może się podobać, to popularyzacja rowerów wśród naprawdę szerokiego grona odbiorców tej oferty. A to, że czasami zabraknie stromych podjazdów, technicznych zjazdów czy dzikich terenów na trasie musimy wybaczyć organizatorom pamiętając, że każdy z nas kiedyś zaczynał swoją przygodę i nie był to od razu maraton MTB pomieszany z DH.

drafting - technika jazdy bardzo blisko poprzedzającego zawodnika, pozwalająca zredukować opór aerodynamiczny

Foto: Ireneusz Łuczak

Ocena: (1)
0 komentarzy · 6502 czytań ·
Komentarze
29 września 2015 17:55:27
Dobrze, że jeszcze ktoś ma ochotę coś tu napisać :)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.